Hoşgeldin Misafir

Cai Shen

CyberHawk

CyberHawk

WebMaster
Adana
12 Ara 2018
16,128 Mesaj

Aktiflik

Seviye

Deneyim

TIM / GÖREV:
Cai Shen, Wade-Giles yazımında Ts'ai Po Hsing Chun, Çin'de, kendisine tapınanları hizmetkarları aracılığıyla servet bağışladığına inanılan bolluk tanrısı ya da tanrıları.İki hafta süren yeni yıl kutlamaları sırasında Cai Shen tapınağında özellikle ilk kameri ayın beşinci günü tütsüler yakılır, dostlar Dilerim zengin olasın (Gong Xi fa cai) diyerek birbirlerinin yeni yıllarını kutlarlar.
Ming Hanedanı döneminde (1368-1644) ait bir anlatıya (Feng Shen Yenyi) göre, Zhao Gongming adlı bir keşiş, çökmekte olan Shang hanedanını (MÖ 12. yy) kurtarmak için büyü yapar. Daha sonra Shang hanedanının yerini alacak olan Zhou hanedanının yandaşlarından Jiang Ziya, Zhao'nun samandan bir mankenini yaparak büyüden 20 gün sonra mankenin kalbine şeftali ağacından bir ok fırlatılır. Zhao o anda hastalanarak ölür. Sonraları, Taoculuğun tanrılarından Yuan Shi'nin tapınağını ziyaret ettiği sırada Jiang erdemli bir insanın ölümüne yol açmakla suçlanır.Jiang, buyruğa uyarak cesedi tapınağın içine taşır, işlediği kötülükten ötürü bağışlanmasını diler, Zhao'nun erdemlerini över ve Yuan Shi adına Zhao'yla bolluk tanrısı Cai Shen adıyla ermişlerin arasına katar.(Bazı öykülere göre Zhao ile Jiang'ın hanedan bağları tersinedir.)
Bir başka anlatı, Cai Shen'i, son Shang imparatoru Zhou Xin'in, sefihçe yaşamını eleştirdiği için öldürttüğü akrabası Pi Kan ile özdeşleştirir. Zhoa Xin'in, böylece her bilgenin yüreğinde yedi kapı bulunduğu inancını sınama olanağı bulduğu için sevindiği de anlatılır.
 
Geri
Üst