Hoşgeldin Misafir

Çetin Güner

CyberHawk

CyberHawk

WebMaster
Adana
12 Ara 2018
16,128 Mesaj

Aktiflik

Seviye

Deneyim

TIM / GÖREV:
Çetin Güner (d. 28 Aralık 1977, Bielefeld), Almanya'da yetişmiş Türk eski futbolcu. Süper Lig ekiplerinden Trabzonspor'da oynadığı dönemden hafızalarda kalmıştır. 2010-11 sezonundan itibaren futbola başladığı Arminia Bielefeld'de altyapı antrenörü olarak görev almaktadır.

İlk yılları

Çetin Güner Almanya'nın Bielefeld kentinde bir Türk işçi aile'nin çoçuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi Zonguldak'ın Devrek ilçesinden 1960'lı yıllarda işçi ailesi olarak Almanya'ya göç etmiştir.
Futbolculuk kariyeri

Altyapı kariyeri
Çetin Güner futbola VfL Ummeln takımının altyapısında başladı. Daha sonra 10-11 yaşları arası takım seviyesi olan D Jugend'de Arminia Bielefeld altyapısı için oynadı. Buradan 1994-95 sezonunda Borussia Dortmund altyapısına transfer oldu. Burada 17-19 yaşları arasında olan futbolcuların takımı A-Jugend takımıyla 1994-95 ve 1995-96 sezonunda Almanya A-Jugend Şampiyonluğu kazanan takımda bulundu.[2] 1996-97 sezonunda 2002-2003 sezonuna kadar geçerli olan profesyonel sözleşme imzalayarak Almanya'da o zamanlar bölgesel bir lig olan Fußball-Oberliga Westfalen'da mücadele eden Borussia Dortmund II kadrosuna dahil edildi. Burada forma giymeye başlamasıyla beraber Türkiye Ümit millî takımı için keşfedildi ve düzenli olarak davet edilmeye başlandı. 1,5 sezon boyunca Borussia Dortmund II'de forma giydikten sonra Borussia Dortmund as takımında forvet mevkiinde olan güçlü rekabet yüzünden burada istikbal göremedi. Aynı zamanda Türkiye'den gelen tekliflerden dolayı şansını Türkiye'de deneme imkanı doğdu.

Trabzonspor
Neticesinde 1996-97 sezonunun devrearasında Süper Lig'in köklü ekiplerinden Trabzonspor'un teklifi kabul ederek kiralık futbolcu statüsünde buraya transfer oldu. Trabzonspor için ilk resmî karşılaşmasına 16 Şubat 1997 tarihinde Antalyaspor'a karşı oynanan Süper Lig karşılaşmasında çıktı.[3] Bu ilk karşılaşmasında oyuna 56. dakika'da Arçil Arveladze yerine dahil olmasına rağmen kaydettiği 2 golle ertesi gün birden medya'nın gündeminde olmayı başardı. Sezonun kalan karşılaşmalarında sonradan oyuna dahil olarak toplam 11 resmî karşılaşmda forma giydi. Sezon sonu İtalya'da düzenlenen 13. Akdeniz Oyunları için Türkiye Olimpik millî takımı kadrosuna davet edildi ve burada sergilediği performansla takımını sırtlayarak finale kadar yükselmesine önemli katkıda bulundu. Bu performansından dolayı üzerinde olan bekletileri dahada artırmayı başardı. 1997-98 sezonu için Trabzonspor kadrosunda forvet mevkiinde olan fazla futbolcu sayısını azaltmak için bir futbolcu kiralık olarak gönderilmesi kararlaştırıldı. Çetin Güner'in üstün performansı sayesınde kendisi takımda tutuldu ve illerleyen yıllarda büyük çıkış yapacak Fatih Tekke kiralık olarak Altay'a verildi. 1997-98 sezonunun başında iyi bir giriş yaptı. Önce üc gol atmayi başardı, daha sonra VfL Bochum'a karşı oynanan UEFA Kupası karşılaşmasında takımının galibiyet gölünü atarak takımının tur şansını revanş karşılaşmasına kadar sürdürmesini sağladı. Sezon illerleyen haftalarında sakatlık ve formsuzluklar nedeniyle kadroya girmeye zorlandı ve kendinden beklenen gelişmeyi yapamadı. Buna rağmen sözleşmesinin bitimine iki ay kalana kadar kadroda tutuldu ve sonra Şubat 1999 tarihinde sözleşmesi çift taraflı fesh edilerek yol ayrımına gidildi.

FC Basel
Bunun üzerine İsviçre'nın köklü ekiplerinden FC Basel'e kiralandı. Burada yaklaşık üç yıl boyunca kadro'da bulundu ve sık sık oynama fırsatı buldu. Üç yıl aradan sonra Türkiye'de zirveye oynayan Gaziantepspor'un sunduğu çok iyi teklif üzerine takımdan ayrılarak Türkiye'ye geri dönmeye karar verdi.

Gaziantepspor
Bu ayrılıktan sonra 2000-01 sezonunun devre arasında Süper Lig ekiplerinden Gaziantepspor'la sözleşme imzalayak bonservisiyle beraber Borussia Dortmund'dan buraya transfer oldu. Buradaki ilk sezonu olan 2000-01 sezonunda takımıyla ligi 3. sırada tamamlamayı başardı. Ertesi sezon ise ligi 6. sırada tamamladı. Gaziantepspor'da 1,5 sezon oynadıktan sonra kulüpten alacaklarını teğmin edemediği için alaçaklarına karşılık kulüple olan sözlemesını karşılıklı fesh ederek kulüpten ayrıldı.

Yozgatspor
2002-03 sezonu için 1. Lig ekiplerinden Yozgatspor'la anlaştı. Burada beklenenden iyi performans sergiledi ve bunun üzerine yeni sezon için birçok Süper Lig ekibinden teklif aldı.

Diyarbakırspor
Neticesinde yeni sezonun başında Diyarbakırspor'a transfer oldu ve burada bir sezon forma giydi.
Elazığspor, Eskişehirspor & Arsinspor [değiştir]
Daha sonra 2 sezon Elazığspor ve 1,5 sezonda Eskişehirspor'da forma giydi. Daha sonra yarım sezon 2. Lig'de Arsinspor'da forma giydi.
Gençlerbirliyi Sumgayıt [değiştir]
2007-08 sezonunda Azerbaycan'ın yüksek ligi olan Yüksek Deste'de mücadele eden Gençlerbirliyi Sumgayıt'den gelen teklifi kabul ederek buraya transfer oldu. Burada bir sezon oynadiktan sonra faal futbol kariyerini noktaladı.

Millî takım kariyeri

14 kez millî takımlara çağrılan Çetin Güner,9 kez Türkiye U-21 ve 5 kez de Türkiye Olimpik forması olmak üzere toplam 15 kez milli formayı giymiştır ve karşılaşmalarda 6 gol kaydetmiştir.[4]
1997 Akdeniz Oyunları katılan Türkiye olimpik Millî takımı kadrosunda bulundu ve bu turnuvada 5 karşılaşmada kaydettiği 4 golle takımının bu turnuvuda Gümüş madalya elde etmesinde önemli pay sahibi oldu.[5]

Teknik direktörlük kariyeri

Futbola vedasından sonra doğup büyüdüğü Bielfeld kentine geri döndü ve burada 2010-11 sezonunun başından itibaren altyapı antrenörü olarak görev almaktadır.
 
Geri
Üst