Hoşgeldin Misafir

Cezzar Ahmet Paşa

CyberHawk

CyberHawk

WebMaster
Adana
12 Ara 2018
16,128 Mesaj

Aktiflik

Seviye

Deneyim

TIM / GÖREV:
CEZZAR AHMET PAŞA


(? Bosna - 1804 Akkâ) Napolyon’a karşı Akkâ Kalesi’ni savunmasıyla ünlü Osmanlı veziri. Bosna kökenlidir. Sadrazam Hekimoğlu Ali Paşanın hizmetinde Mısır’a gitti. Bahire kâşifliğine yükseldi. Şam muhafızı Osman Paşanın hizmetinde, Tahir Ömer’e karşı savaştı ve başarılarından dolayı Akkâ muhafızlığına atandı. Bir süre sonra da Sayda Valisi oldu.

1775'te Deyrü’l Kamer’i ele geçirdi.1780 de Emir-ül Hac sorumluluğuyla, Şam valisi oldu. Burada Boşnak, Mağrib ve Arnavutlardan oluşan bir ordu kurdu. Bölgedeki düzeni sağladı.1798 de Mısır’ı ele geçiren Napolyon Akkâ üzerine yürüyünce, kenti güçlendirerek tarihsel bir savunma gerçekleştirdi. 24 saatte kenti ele geçireceğini duyuran Napolyon, ilk kez burada yenilgiye uğradı. Fransızlar 64 gün süren kuşatmayı 21 Mayıs 1798 günü bırakarak Mısır’a çekilmek zorunda kaldı. Bu savunmadan sonra kendisine yardım etmeyen aileleri cezalandıran Paşayı Mısır’daki sorunlara gerekli özeni göstermediği şikâyeti üzerine cezalandırmak isteyen sadrazam Yusuf Ziya Paşa, bu isteğinde başarılı olamadı.

1802'de Yafa’yı da ele geçiren Cezzar Ahmet Paşa, ilk kez devlete karşı ayaklanmış oldu. Ancak Arabistan’daki Vehbi ayaklanması üzerine, Osmanlı Devleti onu, bu bölgedeki ayaklanmayı bastırmak üzere hicaz Seraskerliğine atadı. Bu görevi yaşının ilerlemesi nedeniyle yeterince yerine getiremedi. Suriye’yi yeni bir karışıklığa sürüklemeden öldü.
 
Geri
Üst