Hoşgeldin Misafir

Characiformes

CyberHawk

CyberHawk

WebMaster
Adana
12 Ara 2018
16,128 Mesaj

Aktiflik

Seviye

Deneyim

TIM / GÖREV:
Characiformes, kemikli balıkların ışınsal yüzgeçliler sınıfına ait bir takımı. Örneğin piranalar, tetra balıkları ve neon balıkları gibi birkaç bin balık türünü kapsayan en büyük takımlardan birisidir.
Characiformes takımına ait balıkların çoğunluğunun ortak özellikleri yüzme kesesi ile iç kulakları arasında bulunan kemik elemanları, dişlerinin olması ve sırt ve kuyruk yüzgeçleri arasında bulunan ufak bir yağ yüzgecidir.
Characiformes takımının balıkları güney ve Orta Amerika ve Orta Afrikanın göllerinde ve ırmaklarında yaşarlar. Bu iki kıtanın tatlısularında yaygın olmaları, bu takımın tebeşir çağında çoktan varolduğunun kanıtıdır.
Bazı türleri yaşadıkları bölgelerin tüketicileri tarafından sevilen yemek balıklarıdırlar ve bazı diğer rengarenk türleri güzelliklerinden dolayı akvaryumcular tarafından sevilirler.
Eskiden bu takım bir familya olarak Cypriniformes takımının içine konulurdu ve bu takımın bazı türleri hakkında aslında Cypriniformes takımına ait oldukları şüphesi hala devam etmektedir.
 
Geri
Üst