Hoşgeldin Misafir

Chiapas

CyberHawk

CyberHawk

WebMaster
Adana
12 Ara 2018
16,128 Mesaj

Aktiflik

Seviye

Deneyim

TIM / GÖREV:
Chiapas, Meksika'nın güneydoğusunda yer alan bir eyâlettir. Chiapas doğu sınırında Guatemala ile komşudur. Eyâletin güneyinde ise Büyük Okyanus bulunmaktadır. Chiapas 73,887 km² yüzölçümüne ve 2003 yılı tahminlerine göre 4,224,800 kişilik bir nüfusa sahiptir. Chiapas genel olarak nemli ve tropikal bir iklime sahiptir. Kuzeyde Tabasco eyâleti yakınlarında yıllık ortalama yağış düşüşü 3000 mm/yıldır. Bölgenin doğal bitki örtüsü ovalar ve yüksek, uzun ömürlü yağmur ormanlarından oluşmaktaydı ancak bitki yapısı tarım ve çiftlik yapımları nedeniyle büyük ölçüde zarar görmüştür. Yağmur miktarı güneydeki Pasifik kıyılarına gittikçe azalsa da muz ve diğer tropikal ürünlerin yetişmesi için uygun bir iklime sahiptir.
Eyâletin başkenti Tuxtla Gutiérrez şehridir. Chiapas antik Maya Uygarlığı kalıntılarına ev sahipliği yapması bakımından tarihi öneme de sahiptir.
Chiapas'ta birçok insan kırsal alanda yaşayan yoksul çiftçilerdir. Halkın üçte biri Maya kökenlidir ve kırsal alanlarda yaşayan birçok insan İspanyolca bilmez. Eyâlet, nüfusun % 40'ını etkileyen Meksika'daki en yüksek kötü beslenme oranlarından muzdariptir. Eyâletin diğer sorunları arasında Maras adı verilen Orta Amerika çetelerinin artan varlığı ve genel olarak Orta Amerika'dan ABD'ye gitmek amaçlı da olsa bölgedeki açlığı arttıran göçler bulunmaktadır.
1994'te Chiapas Meksika hükümeti ve Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu (EZLN veya Zapatistalar) arasında yalnızca 11 gün süren bir iç savaş ve devrim yaşadı. Emiliano Zapata anısına kurulan EZLN son dönemde güç kullanmayı bırakarak, oy hakkını reddetme eylemine yönelmiştir. Günümüzde Zapatistaların kontrolünde 32 belediye bulunmaktadır.
 
Geri
Üst