Hoşgeldin Misafir

Chrysi Avyi

CyberHawk

CyberHawk

WebMaster
Adana
12 Ara 2018
16,128 Mesaj

Aktiflik

Seviye

Deneyim

TIM / GÖREV:
Chrysi Avyi ya da Hrisi Avgi (Yunanca: Χρυσή Αυγή; Türkçe: Altın Şafak anlamında) Yunanistan'da yayımlanan aşırı sağcı ve milliyetçi Chrysi Avyi partisinin gazetesi ve dergisidir. Yunanistan'da göçmenlere karşıdır. Marksizm ve Neoliberalizm karşıtıdır.
1980 yılında Chrysi Avyi adlı dergi, eski bir komando ve matematikçi olan Nikolaos Michaloliakos tarafından kuruldu. Daha sonra gazete yayın hayatına başladı. Aşırı ırkçı ve şiddet yanlısı protestoları Kıbrıs Cumhuriyeti, KKTC ve Yunanistan'da olaylara neden oldu. Gazete ve dergi politik organizasyonlarının ideolojisini genele yaymayı amaçlamaktadır.
7 Kasım 2010'da yapılan yerel seçimlerde parti Atina belediyesinde oyların % 5,3 aldı. Belediye meclisinde 1 sandalye kazandı. Atina'da göçmenlerin çok yaşadığı bölgelerde partiye verilen oylar % 20'ye kadar çıktı.[1]
Parti, Mayıs 2009 ulusal seçimlerde 23.564 (% 0.46) oy aldı.[2] Fakat gerilimlere ve şiddet dolu protestolarına her fırsatta devam etmektedir. Nasyonel Sosyalizm yanlısı parti sempatizanları Antisemitist, Nazi veya Neo-Naziler olarak adlandırılmaktan rahatsız değillerdir.
Yunan polisinde bazı birimlerin Chrysi Avyi ile ilişkileri olduğu ortaya çıkmıştır.[3][4]
 
Geri
Üst