Hoşgeldin Misafir

Cidde Redif Kışlası

CyberHawk

CyberHawk

WebMaster
Adana
12 Ara 2018
16,128 Mesaj

Aktiflik

Seviye

Deneyim

TIM / GÖREV:
Cidde Redif Kışlası, Kanuni Sultan Süleyman saltanatı döneminde 1525 yılında Kızıldeniz'de Portekiz ile çatışmalar sırasında Cidde'de (günümüz Suudi Arabistan'da) Devlet-i Âliye-i Osmâniyye ordusu için bir askeri kale olarak inşa edilmiştir. Kışla 2000'den fazla askeri içinde barındırmıştır. Yedi kapılı kale, 19. yüzyılda küçültülmüş, dört dev kapı ile dört kule bırakılmıştır. Bu kalenin, kuzeyinde Şam, doğusunda Mekke, güneyinde Şerif ve deniz tarafında da Al-Maghāribah adında dev kapıları vardı.
Redif (redīf), Son dönem Osmanlı ordusunda altı yıllık nizamiye hizmetini tamamladıktan sonra, daha 14 yıl süre ile yedek asker durumunda olanlara verilen ad[1] olarak tanımlanır.
1914 tarihinde başlamış olan I. Dünya Savaşı sırasında, Mekke Emiri Şerif Hüseyin, İngilizlerin çağrısını kabul edip 5 Haziran 1916’da oğullarının liderliğindeki Hicaz[2]. İngiliz savaş gemileri ve deniz uçakları tarafından bombardıman katkıları ile 10 Haziran 1916 yılında Cidde limanı 3500 Araplar tarafından saldırıya uğramış ve 16 Haziran 1916 yılında bu Osmanlı kışlası tutsak edilmiştir[3]. Bu bina eski şehirde şimdiye kadar kalmış, günümüzde küçük kale, Suudi Ordusu'na katılmak isteyen gençleri askere alma işi ile görevli bir askeri şube olarak kullanılmaktadır. kabileleriyle birlikte Türklere karşı isyan etmişti
Notlar

^ BSTS / Tarih Terimleri Sözlüğü
^ N. Zeine, The Struggle for Arab Independence. Western Diplomacy and the Rise and Fall of Faisal’s Kingdom in Syria, 1977 New York, Caravan Books, s. 25.
^ Charles L. Parnell, CDR USN "Lawrence of Arabia's Debt to Seapower" United States Naval Institute Proceedings, August 1979 s. 7
 
Geri
Üst