Hoşgeldin Misafir

Çizgili Paraket

CyberHawk

CyberHawk

WebMaster
Adana
12 Ara 2018
16,128 Mesaj

Aktiflik

Seviye

Deneyim

TIM / GÖREV:
Temel Özellikleri
Her ne kadar avikültürde yaygın olmasa da, Güney Amerikalı bu kuşların sessiz ve zararsız yapılarına, üremeye olan etkileyici gönüllüğü de eklenince ortaya etkileyici bir kuşhane sakini çıkar. Gruplar halinde oldukça mutlu olarak yaşar ve coğalır.

Hollandalı mavi cins gibi bazı mutasyonlar bulunabilir. Günümüzde oldukça nadirdir. Tarçın cinsi de kayıtlara geçmiş, fakat neden sonra bu renk formu avikültürde daha sonra hiç sergilenmemiştir.

Beslenme ve Barınma
Küçük hububat, akdarı döküntüleri, ayçiçeği veya küçük çam fıstığı, yeşil gıda ve meyve, özellikle mevsimiyse çilekle beslenebilir. Ayçiçeğini daha çok sevebilir, fakat yemleri de yemedi sağlanmalıdır. D ve K vitaminleri de faydalıdır.

Barınaklı ve çok örtülü bir kuşhanede barındırılmalıdır, parlak ışığı sevmezler. Tünemeleri için çeşitli folluklar verilmelidir. Eğer genç bir kuş olarak alırsanız, mükemmel ve neredeyse hiç ısırmayan güzel bir ev kuşu haline gelecektir.

Soğuk havalarda kuşhane ısıtılmalıdır. Kar yağarken neşeyle kanat çırparak banyo yaptıkları da bilinir.

Üreme
Folluk ve tahta parçaları verilir. eğer, koloni halinde tutuluyorsa, kavga etmemeleri için follukları aynı yüksekliğe yerleştirilmelidir. Kuluçkalarda bir seferde sekiz yumurtaya kadar beklenebilir.
 
Geri
Üst