Hoşgeldin Misafir

Command and Conquer 3: Tiberium Wars

CyberHawk

CyberHawk

WebMaster
Adana
12 Ara 2018
16,128 Mesaj

Aktiflik

Seviye

Deneyim

TIM / GÖREV:
Command and Conquer 3:Tiberium Wars Electronic Arts Los Angeles tarafından Windows ve XBOX360 için geliştirilmiş olan gerçek zamanlı strateji oyunudur.Oyunun 1995 yılında piyasaya sürülen C&C:Tiberium Dawn ve 1999 yılında piyasaya sürülen C&C:Tiberian Sun oyunlarının devamıdır.

Oyunun Hikayesi


Yıl 2047. Dünya'nın %30'u tamamen tiberium ile kaplanmıştır. Bu bölgelere kırmızı bölge adı verilmiştir. Dünyanın %20 mavi bölge olarak adlandırılmıştır. Bu bölgeler yaşamak için en elverişli bölgelerdir. Kalan %50lik bölüm iste Sarı Bölgeler olarak adlandırılmıştır. Bu bölgeler tiberium tehdidi altında olsa da dünya nüfusunun büyük kısmı halen orada yaşamaktadır.
Onyıllar süren savaşlara rağmen GDI (Global Defense Initiative) ve Brotherhood of Nod arasındaki Dünya'yı ele geçirme mücadelesi hala sona ermemiştir. Mart 2047'de NOD GDI'in Phidelphia adlı uzay istasyonunu vurarak savaşı başlatmıştır. İkinci Tiberium savaşının ardından Nod gitgide güçlenmiş ve öldüğü sanılan Kane tekrar ortaya çıkmıştır. Ancak oyunun ilerleyen zamanlarında Scrin adı verilen uzaylı ırkı da oyuna dahil olmaktadır. Scrin'lerin amacı Dünya'yı ele geçirmek değildir, tek istedikleri Tiberium'dur.Oyun Chip Dergisi tarafından en iyi öykülü oyun seçilmiştir (2007 Awards)


Oyundaki Irklar


Global Defense Initiative iç yapısı ve organizasyonu bakımından uluslarüstü olup, günümüz orduları gibi konvansiyonel ve dünya çapında büyük bir ordusu vardır. GDI dünyanın heryerinde çabuk mevzilenebilen çok güçlü kara, hava ve donanma gücüne sahiptir. GDI askerleri çok güçlü zırh ve silahlara sahip olduğundan NOD kuvvetlerinden daha güçlüdür ancak daha az hareket kabiliyetine sahiptir. Bu zırha rağmen tiberium tarlasından geçerken GDI piyadelerinin ölmeleri mümkündür. Oyun içinde askeri güç olarak Scrin ve NOD ırklarına karşı büyük üstünlükleri vardır. Bu durumdan dolayıdır ki oyundan alınan zevk azalmaktadır. GDI'n süper silahı olan İyon Topu, yörüngesel bir silah olup tüm Tiberium oyunlarında yer almıştır. Eski oyunlarda bir defada tek bir binayı yok etme gücüne sahip olan bu silah artık bir defada bölgedeki tüm binaları yok edebilecek güce sahiptir.
Brotherhood of Nod [değiştir]

Nod Kardeşliği mistik, esrarengiz ve militant bir gruptur. Kardeşlik gizemli bir kişilik olan ve hakkında sadece adının Kane olduğu bilinen biri tarafından yönetilmektedir. NOD sonunda geleneksel olmayan bir süper silaha kavuşmuştur. NOD askerleri esnek, yüksek hareket kabiliyetine sahip, bulunması zor ve dünya çapında yayılan bir sinerjik bir külttür. Nod'un çok zayıf gerillalardan, son derece gelişmiş silahlara sahip askerlere kadar tiberium'a dayanmış askerleri vardır. NOD'un taktikleri GDI'dan daha radikal ve acımasızdır, bazen insan hayatına hiç önem verimemektedir. Kardeşlik dinsel tapınmaya varan tiberium'a olan merakları sayesinde tehlikeli ve toksik silahlar kullanmaktadır. Kardeşliğin süper silahı nükleer bombadır.
Scrin [değiştir]

Oyundaki üçünü grup yanlızca Scrin adı ile bilinen Dünyadışı güçtür. Güneş sistemimizin yakınında milenyumlar boyunca uykuda kalmışlardır, ta ki Nod tarafından Liquid Tiberium silahı patlatılana kadar. Dünyaya yaklaşırlarken kendilerine karşı sürpriz atağa şaşırdılar fakat yavaşça şehirlere inerek hem GDI hem de NOD taraflarına ayırt etmeden saldırdılar. Scrin binaları ve üniteleri biomekanikal ve böcek benzeri yapılardır ve tiberiuma karşı ekonomik ve askeri yönden avantaj taşımaktadırlar. Tiberium yayılışını hızlandırabilir ve sınırsız şekilde depolayabilirler, ve bazı ünitelerine teknolojik gelişme ve iyileşme imkânı tanır. Scrin güçlerinin çok kuvvetli bir hava ordusu vardır, Stormrider'lar çok hızlı ve büyük sayılarda etkiliyken, Devastator'lar uzun menzilli photon ışınlarıyla savunma sistemlerine ciddi zarar vermekte ya da yüksek sayılardaki üniteleri etkisiz hale getirmektedir. Planetary Assault Carriers etkili ve hızlı küçük taşıtlar ile saldırabilmenin yanında istenilen bölgede Ion Fırtına'ları çıkarma yetenekleri de vardır, hava araçları Ion Fırtına'ları sırasında daha agresif ve etkili olurlar. Scrin istenilen yerde Wormhole özelliğini kullanıp ünitelerini bölgede istenilen yere teleport edebilir. Ayrıca Scrin bunun dışında savaş alanına Mothership adında bir süpersilah çağırabilir, oldukça yavaştır fakat en etkili hava aracıdır ve büyük bir bölgedeki ünite ve binalara ciddi hasar verir ya da yok eder. Scrin’in ana süper silahı Rift Generator'dür. Oluşturulduğu yerden uzaya bir bağlantı açarak civardaki herşeyi içine çeker ve uzayın derinliklerine gönderir.
 
Geri
Üst