Hoşgeldin Misafir

Command & Conquer: Red Alert

CyberHawk

CyberHawk

WebMaster
Adana
12 Ara 2018
16,128 Mesaj

Aktiflik

Seviye

Deneyim

TIM / GÖREV:
Command & Conquer: Red Alert, 1996 yılında Gerçek Zamanlı Strateji türünün yaratıcısı Westwood Studios tarafından çıkarılan, strateji oyunları için bir kilometre taşıdır. Oyundaki olaylar Hitler'in, Sovyetler tarafından bulunan zaman makinesi sayesinde 1924'de safdışı bırakılması ile başlar. Müttefik Kuvvetler'in agresif bir tavır takındığı Stalin liderliğindeki Sovyetler'e karşı Avrupa'yı savunduğu oyun, öncelikle PC için çıkmış olsa bile, ardından PlayStation'a da uyarlanmıştır.
Red Alert I ve II, Guiness Rekorlar Kitabındaki 12 milyon ile en fazla satılan gerçek zamanlı strateji konumunu korumaktadır.
Red Alert, Kırmızı Alarm anlamına gelmektedir, bu da yüksek tehdit seviyesini belirtmesi yanında, Red, yani kırmızı kelimesinin, aynı zamanda SSCB'yi de simgelemesi ile iki anlamlı bir anlam taşımaktadır.
Red Alert, alternatif bir dünyada başlar. Albert Einstein'ın henüz keşfettiği (gerçekten Einstein'ın keşfedip keşfetmediği oyun tarafından tam verilmese bile) zaman makinası olan "Chronosphere" ile New Mexico'da 1946'da Almanya'nın Landsberg adlı şehrinin 1924 yılındaki haline gidip başarısız olduğu isyanı yüzünden girdiği hapisten henüz çıkmış olan Hitler'i görür. Hitler'i saf dışı bırakarak 2. dünya savaşını engeller ve 1946'ya geri döner. Bu sayede Almanya ve Avrupanın diğer devletleri arasındaki barışçıl havanın yerini silah seslerine bırakması engellenir.
Josef Stalin'in önderliğini yaptığı Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği her saniye daha da güçlenir (Günümüz dünyasında bunun olmasını engelleyen Hitler'in politikasının Stalin'in önüne çıkması ve iki tarafın da gücünü dengelemesidir). Karşısında bir engel bulamayan Sovyetler Birliği, Çin'in topraklarını ele geçirir, bununla da yetinmeyip Doğu Avrupaya saldırır. Bu sayede Stalin'in "Avrasya'yı Kapsayan Sovyetler Birliği" rüyası gerçekleşecektir. Avrupa devletleri Müttefikler adı altında birleşirler. Artık iki taraf vardır, Müttefikler (Allied Forces) ve Sovyetler (Soviet Union).


Counterstrike & Aftermath (1997)


1997 yılında Red Alert için iki genişletme paketi çıktı, Command & Conquer: Red Alert: Counterstrike, ve Command & Conquer: Red Alert: The Aftermath. Genişletme paketleri Westwood Studios Oyun Stüdyosu tarafından yapılmış olsa da Londra'dan bir oyun stüdyosu olan Intelligent Games'in de "çıraklığı" söz konusudur. Intelligent Games hem Aftermath, hem de Counterstrike için çok sayıda multiplayer haritası tasarladı. Ayrıca genişletme paketinde yeni üniteler, görevler ve tabi ki müzikler vardı. Counterstrike paketi birçok multiplayer haritası eklemiş olsa da, Single Player görevlerinde ruh eksikliği (modifiye edilmiş üniteler ile yeni ünite tadı verilmeye çalışıldı) söz konusuydu. Oyunda bir de Ant Missions adı verilen görev serisi vardır, bu seride oyuncu süper silahlara sahip dev kırmızı karıncalara karşı savaşır.
Aftermath ise, yeni üniteler ve haritalar (single ve multiplayer için) ekleyerek Counterstrike\'ın önüne geçmeyi başardı. Müttefiklere "Field Mechanic" ve Chrono Tank eklenirken, Sovyet cephesi de unutulmamıştı: Missle Sub, Shock Trooper, M.A.D. Tank ve Tesla Tank. İki tarafa da verilen Demolition Truck da Aftermath ile eklenen üniteler arasındadır. Bu ek paket aynı zamanda yüzlerce yeni haritayı da içermektedir.


Retaliation (1998)


Ağustos 28'de(1998) Westwood Studios, Red Alert ve tüm genişletme paketlerini kapsayan Red Alert Retalition adlı paketi PlayStation'a çıkardı. Ant Missions adı verilen görevleri de barındırıyordu bu paket.
Paketin içerdiği vidyolarda Müttefik Generali Carville, Red Alert 2'de de bulunmaktadır, fakat Sovyet Generali Topolov bu pakete özgü bir karakterdir.


Oynanış


Red Alert oyuncunun hem maden toplamak, üsler yapmak gibi ekonomik, hem de asker üretip oluşturulan orduyu kontrol etmek gibi askeri görevleri üstlendiği gerçek zamanlı strateji serisidir.
Red Alert kullanıcı arabirimi sayesinde oldukça övülen bir oyun oldu, zira zamanın oyunları Red Alert'e oranla teknik açıdan çok geriydiler.
Red Alert'de savaşlar hava, kara ve deniz olmak üzere üçe ayrılmıştı. İki taraf da (Müttefik ve Sovyetler) hava, kara ve denizde savaşabilecek üniteler üretebiliyordu. Ayrıca, ikinci oyunda olmayan bir özellik sunuyordu Red Alert oyuncusuna: Özgün üniteler. İki tarafın da kendine özgü üniteleri vardı ve bu üniteler kesinlikle birbirlerine benzemiyorlardı. Ayrıca, Command & Conquer'dakinin aksine, taraflar "güçlü ama yavaş ve pahalı" (GDI) ve "ucuz ve hızlı, fakat güçsüz"(NOD) olmak üzere ikiye ayrılmıyorlardı.
 
Geri
Üst