Hoşgeldin Misafir

CSKA Sofya

CyberHawk

CyberHawk

WebMaster
Adana
12 Ara 2018
16,128 Mesaj

Aktiflik

Seviye

Deneyim

TIM / GÖREV:
CSKA Sofya (Bulg. ПФК ЦСКА София) Bulgaristan'ın Sofya kentinde kurulmuş bir spor kulübüdür. En popüler branşı futbol olan kulüp 1948 yılında kurulmuştur. Takım 1923 yılında kurulan AS-23 futbol takımının devamıdır. Bulgraistan'a 1945 yılında komunist rejiminin gelmesinden sonra takımın ismi CSKA (Central Sport Club of Army) olarak değiştirilmiştir. CSKA, Bulgaristanın en başarılı takımıdır. Gerek iç turnuvalarda gerekse UEFA turnuvalarında çok büyük başarılar elde etmiştir. Avrupa'da birkaç kere yarı finaller oynayan takım tarihinde Liverpool, Bayern Munchen, Juventus, Ajax, Notingham Forest, Bayer Leverkusen, Parma gibi takımlarını elemiştir.
CSKA Sofya aynı zamanda Avrupa futboluna çok büyük yıldızlar kazandırmıştır. Bunların arasında: Hristo Stoichkov, Dimitar Berbatov, Lyuboslav Penev, Emil Kostadinov, Stilyan Petrov, Yordan Lechkov, Martin Petrov, Trifon Ivanov gibi isimler yer almaktadır.
Bulgaristan'da 31 kere şampiyon olan CSKA şampiyoluk rekoru elde tutmaktadır.
Takımın efsane futbolcuları arasında Petar Jekov, Dimitar Penev, D.Yakimov, Hristo Stoichkov, Stoicho Mladenov gibi isimler yer almaktadır.
Türk takımlarından Göztepe,Galatasaray ve Beşiktaş ile karşılaşmıştır.Göztepe'yi eleyen takım Galatasaray'a 2003-2004 sezonu UEFA Şampiyonlar Ligi 3. öneleme maçlarında evinde ve deplasmanda 3-0'lık skorlarla kaybederek elendi.Daha sonra 2006-2007 sezonu UEFA Kupası 1.turunda Beşiktaş ile karşılaşan takım Beşiktaş'a deplasmanda 2-0 kaybetmiş evinde ise maçın normal süresinde 2-0'lık üstünlük kurup maçın uzatmalara gitmesini sağlamış ancak uzatma dakikalarında yediği 2 golle maçı 4-2 kaybetmiş ve kupaya veda etmiştir. 2010-2011 sezonunda UEFA Avrupa Ligi'nde CSKA, Beşiktaş-Porto-Rapid Wien ile aynı grupta mücadele etmektedir. Bu sezon UEFA Avrupa Ligi'ndeki ilk maçta (16.09.2010) İnönü'de Beşiktaş'la karşılaşan Bulgar ekibi 88'de Fabian Ernst'in kafa golüne engel olamay
 
Geri
Üst