Hoşgeldin Misafir

Cuda

CyberHawk

CyberHawk

WebMaster
Adana
12 Ara 2018
16,128 Mesaj

Aktiflik

Seviye

Deneyim

TIM / GÖREV:
CUDA (Compute Unified Device Architecture), GPU (Graphics Processing Unit) için NVIDIA'nın sunduğu C programlama dili üzerinde eklenti olarak kullanıma sunulan bir mimari ve teknolojidir.
PathScale tabanlı bir C derleyicisi ve C ile yazılmış algoritmaların GPU üzerinde çalışmasını sağlayan geliştirme araçları kümesidir. CUDA, nVidia tarafından geliştirilmiştir ve çalışması için nVidia GPU ve son sürüm driverlara ihtiyaç vardır. CUDA G8X üzeri, GeForce, Quadro ve Tesla'yı içeren her GPU da çalışır. nVidia, ekran kartı mimarilerinin ileriye doğru kod uyumluluğu sayesinde, Geforce 8 için geliştirilen programların herhangi bir düzeltme yapılmadan gelecek nesil ekran kartlarında hızlanmalardan otomatik olarak faydalanacak şekilde kullanılabileceğini belirtiyor. CUDA kütüphanesi, geliştiricilerin CUDA özellikli GPU'lar üzerindeki hafızalara ve Stream Processorlara hükmedebilmesini sağlar. İlk CUDA Geliştirici seti (SDK) 15 Şubat 2007 de yayınlandı.
Faydaları

CUDA genel amaçlı GPU hesaplamalarında grafik işlemcisinin çekirdeklerinin kullanılmasını sağlar.
Birkaç basit eklentiyle beraber C dilini kullanır.
Kod rastgele erişimli belleğe yazabilir.
Sınırlamalar

Doku yaratımı desteklenmiyor.
Özyineli(tekrarlanan) fonksiyonlar desteklenmiyor ve döngüye çevrilmeleri gerekiyor.
IEEE 754 standardı double precision floating point sayılarda desteklenmiyor.
İş parçacıkları en iyi performans için 32 li gruplar olarak çalıştırılmalı. 32'li grup içindeki program akışının farklı dallanmaları performansı olumsuz olarak etkiliyor.
CUDA sadece Nvidia Quadro ve Geforce 8, 9, 200 serisi ve tüm daha yeni kartlarda destekleniyor.
 
Geri
Üst