• Gizli içerikleri açmak için anlamsız yorum yapmak, script isteğinde bulunmak ve link kısaltmak BAN sebebidir.

DNS Sunucularını Geçersiz Kılmak

OrganikPiskos

Moderator
Katılım
11 Ocak 2018
Mesajlar
2,280
Tepkime puanı
339
Puanları
78
Ödüller
2
Kişinin interneti ile olan bağı kesmek anlamına gelir

DNS nedir ?

DNS, internet uzayını bölümlemeye, bölümleri adlandırmaya ve bölümler arası iletişimi organize etmeye yarayan, bilgisayar, servis, internet veya özel bir ağa bağlı herhangi bir kaynak için hiyerarşik dağıtılmış bir adlandırma sistemidir. İnternet ağını oluşturan her birim sadece kendine ait bir IP adresine sahiptir

DNS Nasıl Çalışır?

DNS sunucuların çalışma mantığı son derece basittir. DNS sistemini “isim sunucuları” ve “isim çözümleyicileri” (DNS istemcileri) oluşturur. Bir DNS isim sunucusu, bünyesinde bulunan her IP adresine karşılık gelen alan adını kaydeder. Siz web tarayıcınıza bir alan adı yazdığınızda ise DNS istemci tarafından ilgili DNS sunucusunun adresi istenir. Eğer DNS sunucusunda söz konusu web sitesine ait domain bir IP adresi ile ilişkilendirildi ise, o siteyi ziyaret etmek mümkündür.


DNS’nin Kullanım Amacı Nedir?

Aslında bu konuyu daha girişte açıklamıştık. Ama bu başlık altında tekrar açıklamakta fayda görüyoruz. DNS’in var oluş amacı tamamen IP adreslerini akılda tutmanın zor oluşudur.

Bunun dışında internette markalaşma süreci de DNS teknolojisinin kullanılması ile başlamıştır. Eğer DNS olmasa idi, firmalar kendi marka adlarının geçtiği domain adreslerini kullanamayacak ve internette markalaşma çabası imkansız hale gelecekti. Zira her gün televizyonda reklamlarını gördüğünüz büyük firmaların kaçına ait müşteri hizmetleri numarasını ezbere biliyoruz?
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst