• Gizli içerikleri açmak için anlamsız yorum yapmak, kışkırtıcı davranışlarda bulunmak ve link kısaltmak BAN sebebidir.

Enigma Şifrelemesi Hakkında Bilgi Sahibi Olun?

Çiçero

Üye
Katılım
9 Ara 2017
Mesajlar
1,575
Tepkime puanı
17
Puanları
0
Enigma Şifresi Almanların tarafında 1nci Dünya savaşına olan katkılarından dolayı iyi bilinir

Almanlar şimdiye kadar bilinegelen Enigma Makinesini geliştirdiler. Makine, düz yazı harflerini şifreli yazı harflerine çeviren 3 ROTORlu bir sistem üzerine kurulmuştur

-Rotorlar diğer dotorlar ile kendi eksenleri etrafında dönerler,
-böylece Sezar Şifresindeki(Caesar Cipher) gibi yer değiştirme işlemini tamamlarlar.
-Makinenin klavyesine bir harf basıldığı zaman, önce ilk rotora gönderilir ve makinenin o andaki ayarına göre o harf değiştirilir(başka bir harf ile). Yeni harf, o andaki ayarına göre dönüştürülecek harf ile yer değiştireceği ikinci rotora geçer.
-Bu yeni harf üçüncü rotora dönüşerek geçecek, yine uygun olarak yer değiştirecek. Sonra, bu yeni harf bir yansıtıcıdan yansıyacak ve 3 rotordan da ters sırayla geçecek.enigmayı zamanında bu kadar güçlü yapan rotorlarının kendi eksen ler etrafında dönmeleriydi. Düz metin harfi ilk rotordan geçtiğinde ilk rotor bir kere dönecekti.
-Diğer, ikinci rotor ilk rotor 26 kez(alman alfabesi için) dönene kadar sabit ve hareketsiz(fonksiyonsuz) kalacaktı. Sonra ikinci rotor harekete başlıyacaktı. İkinci rotor 26 kere döndüğünde(26x26 harf, ilk rotor 26 kez dönmüştü sonra ilk rotor ikinci 26'yı tamamladığında ikinci rotorda bir kez 26yı tamamlamış oldu ), üçüncü rotorda 1 yönde hareket edecekti. Döngü bütün mesajın uzunluğu kadar bunun gibi devam edecekti.Sonuç değişririlen dönüşüm. Diğer bir deyişle, bir "s"ilk bölümde "b" olarak kodlanabilir, ama mesajın ilerleyen bölümlerinde "m" olarak da kodlanabilir. Rotorların dönmesi prensibi 26x26x26 = 17576 mümkün pozisyona izin verir.
-Aşağıdaki diyagram-"Alan Turing: The Enigma; Simon and Schuster;1983" 'den alınmıştır. Şekil enigmada bir harfe basıldığında neler olduğuna grafiksel bir açıklama getiriyor.Sadelik için alfabenin ilk 8 harfi aşağıdaki şekilde kullanılmış, oysaki gerçek makinede 26 harf vardır. Aşağıdaki örnekte kullanıcı "b" girdiğinde "d"çıktı alıyor:

emachine9ep.gif


Alıcının mesajı dekode edebilmesi için rotorların ilk ayarlarını bilmesi ve şifrelenmiş metni makineye koyması gerekiyor.

Almanlar bütün alıcıların tarihe göre rotorlarını ayarlayabilecek bir sistem tasarladılar.
Her yazıcının tarihlere göre detaylandırılmış ayarlar kitabı vardı. Bu sistemin en büyük açığı ise işte bu tarih kitabi idi. Açıkçası, biri rotorların ayarlarının belirli günlere göre olduğunu anlasaydı, kendilerinde enigma olduğunu düşünürsek, o günlerin mesajlarını dekode edebilirlerdi.

Enigma şifresi sonunda Alan Turing ve bir grup bilim adamı tarafından savaşın sonlarına doğru kırıldı. Savaşın sonucuna harikulade etkisi olan bu kodun kırılışı , ittifak güçlerinin Alman mesajlarını çözme ve engelleme yeteneğinin önünü açtı. Bazı insanlar, enigma şifresi kırılmamış olsaydı savaşın sonucu çok farklı olurudu diye düşünmüşlerdir..

saygilar.

http://yoneticiservis.googlepages.com/enigma.jpg

Çalışma Mantığı:
Elektro Mekanik mantığıyla çalışan bir rotor makine’dir. “Temel olarak, rotor mekanizması sayesinde olasılık üreten bir mekanizmadır. Daktilo klavyesine benzer herbir klavye tuşuna basıldığında, rotorlar döner. Belirgin olarak tüm Enigma sistemlerinde öncelikle en sağdaki rotor döner, daha sonra ona komşu olan rotorlar bir veya daha fazla adım atabilir. Rotorun dişli mekanizması her algoritma programlanmadan önce sökülür ve farklı bir konumda takılırdı. Ayrıca her mesaj çekiminden önce operatör tarafından alt bölümdeki elektrik soketlerini farklı şekilde dizerek şifrenin çözümünü daha da zorlaştırırdı. Mekanik sisteme bağlı elektrik sistemi, operatöre gösterge bölümünde hangi harfin basıldığını ışıklı olarak gösterirdi.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri
Üst