• Gizli içerikleri açmak için anlamsız yorum yapmak, script isteğinde bulunmak ve link kısaltmak BAN sebebidir.

DNS Nedir? Ne İşe Yarar? A, CNAME, MX, TXT kayıtları nedir?

NasyoneL

Karanlık Özgürlüktür
Moderator
Katılım
25 Ağu 2017
Mesajlar
38,639
Tepkime puanı
2,798
Puanları
108
Ödüller
2
Öncelikle DNS'i anlayalım..

Basitçe; DNS (Domain Name System), ip adresleri ile alan adlarının ilişkilerini tanımlayan bir rehberdir diyelim. Bir alan adına browser üzerinden istek gönderdiğinizde öncelikle DNS sunucularına sorgu yollamış olursunuz. www.turkhacks.com yazdığınızda dns sunucuları turkhacks.com'un çalıştığı ip adresini browsera gönderir, browserda o ip adresine istekde bulunarak sayfayı size gösterir.

Temelde 4 farklı birincil dns sunucusu bulunur.

  • DNS Resolver
  • Root Server
  • TLD Server
  • Authorative DNS Server

DNS Resolver ne işe yarar?
Bworserdan gelen istekleri karşılar ve root server'a gönderir.

Root Server ne işe yarar?
DNS resolverin ilk arama yaptığı durak burasıdır. Dünyada dağıtık halde 13 root server grubu bulunur. Görevi tld (top level domain) adreslerini tutmaktır.

TLD Server ne işe yarar?
com, net, org, vb. üst alan adlarının adreslerini barındırır. not: .net tld server sadece .net ile biten alan adlarının adreslerini depolar.

Authrative DNS Server ne işe yarar?
Bir alan adı ile ilgili tüm bilgileri saklayan kısımdır. Bir alan adı aldığınızda girdiğinis ns1.tld.com / ns2.tld.com bunu ifade eder.

Hadi şimdi DNS kayıtlarının ne işe yaradığını anlatalım..

A Kaydı:
Address Record'un kısaltmasıdır. belirli bir alan adı için hangi ip'den yayın yapılacağını anlatır. örn: www.turkhacks.com A 127.0.0.1 gibi..

CNAME Kaydı:
Canonical Name'in kısaltmasıdır. Diyelim ki bir subdomainimiz var. adı da test.turkhacks.com, CNAME kaydı olarak da deneme.turkhacks.com A 127.0.0.1 adresini girdik. Browser test.turkhacks.com'a bir istek gönderdiğinde CNAME kaydı bunu deneme.turkhacks.com'a yönlendirip ip sorgulamasını yapar ve karşılığında 127.0.0.1'de çalışan deneme.turkhacks.com'un yanıt vermesini ister.

MX Kaydı:
Mail Exchanger Record anlamına gelir. Gelen e-postaya hangi sunucunun yanıt vereceğini belirlemenizi sağlar. Örn: MX mail.turkhacks.com ise; bir mail attığınızda önce A kaydından bu alan adının hangi makinede çalıştığına bakar, sonra o ip'ye MX kaydının nerede olduğunu sorar, MX'den dönen mail.turkhacks.com'a der ki şu kullanıcının postası var. Bunu almak ister misin? mail.turkhacks.com'da kullanıcı listesine bakar, kullanıcı veritabanında kayıtlı ise ve mail'de bir sorun yoksa (spam, virus, vb.) ver kardeş bu adres burada ulaştırayım der ve e-postayı alır. (Eğer bir domain kurdunuz veya taşıdınız, mail atıyorsunuz gidiyor, ama mail alamıyorsanız bakmanız gereken ilk yer MX kayıtlarıdır.)

TXT Kaydı:
Site sahipliğini belirlemek, spf, dmarc vb. kayıtları düzenlemek için kullanılır.
 
Üst