Hoşgeldin Misafir

Google’dan dev adım! Android’in çalışma şekli değişiyor!

By_N4rK0ZzZzz

10 Ocak 2023
2,188 Mesaj

Aktiflik

Seviye

Deneyim

TIM / GÖREV:
The Verge tarafından tespit edilen bir blog gönderisinde Google, Hindistan’daki Android kullanıcılarına, yeni bir telefon veya tablet kurduklarında görünen “bir seçim ekranı aracılığıyla” cihazlarının varsayılan arama motoruna karar verme seçeneği sunacağını söyledi. Ayrıca, önümüzdeki aydan itibaren Play Store’dan indirilen tüm uygulamalar ve oyunlar üçüncü taraf faturalandırma seçeneklerini destekleyecek ve geliştiricilerin uygulama içi satın almalarda Google’ın ücretlerinden kaçınmasına olanak tanıyacak. Şirket ayrıca, kullanıcıların cihazlarıyla birlikte gelen birinci taraf uygulamaları kaldırmasına izin vermeye başlayacak.

Hindistan Rekabet Komisyonu (CCI), şirketin arama, video ve web’deki “hakim konumunu” rakiplerini haksız yere dezavantajlı duruma düşürmek için kötüye kullandığını iddia ederek Google’a geçen ekim ayında 162 milyon ABD Doları tutarında para cezası vermişti. Karar Hintli tüketicilerin Android’den neler bekleyebileceğini değiştirmenin yanı sıra, sipariş şirketin Android üreticileriyle olan ilişkisini yeniden şekillendirecek. Çarşamba günü şirket, OEM’lerin bireysel birinci taraf uygulamalarını cihazlarına önceden yüklemeleri için lisanslamasına izin vereceğini söyledi. Şirket ayrıca çatallı işletim sistemi türevlerini daha iyi desteklemek için Android’in uyumluluk gereksinimlerini güncelleyecek.

Google’dan dev adım! Android’in çalışma şekli değişiyor!

Doğal olarak Google, CCİ’nin emirlerini karşılamak için Android’i yeniden tasarlama konusunda pek de hevesli değil. Şirket, “Ekosistem genelinde bu değişikliklerin uygulanması karmaşık bir süreç olacak ve bizim tarafımızdan önemli çalışmalar ve çoğu durumda ortaklar, orijinal ekipman üreticileri (OEM’ler) ve geliştiricilerden önemli çabalar gerektirecek” dedi. Bu arada, Komisyon kararlarının “belirli yönlerine saygıyla itiraz etmeyi” planlıyor. Google, “Hindistan’daki yerel yasalara ve düzenlemelere uyma taahhüdümüzü ciddiye alıyoruz” diye ekliyor.

Google, geliştiricilerin uygulamalarında alternatif uygulama içi satın alma sistemleri uygulamasına olanak tanıyan Kullanıcı Seçimi Faturalandırma pilotu gibi programlar sunarak düzenleyicileri yumuşatmaya ve bu tür müdahalelerden kaçınmaya çalıştı. Bu noktada, Google akıntıya karşı yüzüyor olabilir. Salı günü ABD Adalet Bakanlığı, reklam teknolojisi bölümünü dağıtmak amacıyla şirkete dava açtı. Teknoloji devi, ABD’li milletvekillerinin kendisine Play Store’u daha fazla rekabete açma emri vermesi ihtimaliyle de karşı karşıya.
 
Geri
Üst