• Gizli içerikleri açmak için anlamsız yorum yapmak, script isteğinde bulunmak ve link kısaltmak BAN sebebidir.

Intel: Çip Krizi kâbus olmaya devam edecek!

Katılım
8 Mar 2022
Mesajlar
330
Tepkime puanı
0
Puanları
11

Intel CEO'su çip krizi hakkında endişe verici açıklamalar yaptı. Krizin daha ileri bir tarihe kadar süreceğini düşünen Intel CEO'su konu hakkında endişeli. İşte detaylar.​


2020'den beri tüketiciler küresel çip sıkıntısının sona ermesine dair işaretler arıyorlar. Çip krizi yeni oyun konsolları ve PC grafik kartları gibi elektronik cihazları adil fiyatlarla bulmayı neredeyse imkânsız hale getiriyor. Yeni gelen detaylara göre, Intel'in CEO'su bu koşulların iki yıl daha süreceğini düşünüyor.


Intel CEO'su Pat Gelsinger CNBC'ye çip sıkıntısının 2024'e kadar süreceğini düşündüğünü söyledi. Bunun nedeni, çiplerde olduğu gibi, yarı iletken üretimi için kullanılan araçların da bu kıtlığı çekmesi. Intel'in önceki tahmini, kıtlığın 2023'te sona erebileceği yönündeydi.


Çip Krizi kabus olmaya devam edecek​


Intel ve TSMC gibi şirketler, bu krizin merkezinde artan talebi karşılamak için yeni üretim tesisleri kuruyorlar, ancak 2024'e kadar tam hızda üretime geçmeyi beklemiyorlar. Son birkaç ay içinde Intel'in rakibi TSMC ve araştırma firması Techet, 2024'e kadar sınırlı bir yarı iletken tedariki sıkıntısı öngörüyorlar. Bununla birlikte, bu krizde gösterdikleri belirleyici faktör ise üretim kapasitesi.
Bu arada krizi atlatabilmek için bazı firmalar arzı desteklemek adına benzersiz yöntemlere başvuruyorlar. Geçen ay, ASML'nin CEO'su, bazı şirketlerin daha yeni ürünlerde kullanılmak üzere çamaşır makinelerinde bulunan çipleri geri dönüştürmeye başladığını açıkladı.


İyi haber şu ki, Target ve Best Buy dahil olmak üzere bazı perakendeciler kısıtlamaları gevşetmeye başladı ve bazı mağazalarında PlayStation 5 ve Xbox Series X gibi konsolları satmaya başladılar. Aynı şekilde GPU'larla ilgili durum da son haftalarda düzeldi. Nvidia, grafik kartlarının tedarikini güçlendirdi ve fiyatlar MSRP (Üreticinin tüketici için önerdiği satış fiyatı)'ye yaklaşıyor.
 
Üst