Hoşgeldin Misafir

Microsoft, ‘Yanlışlıkla’ Windows 11 Güncellemesi Sundu

By_N4rK0ZzZzz

10 Ocak 2023
2,188 Mesaj

Aktiflik

Seviye

Deneyim

TIM / GÖREV:
Ekim 2021 yılında piyasaya sürülen Windows 11, bilgisayarlara yeni ve çağdaş bir arayüz sunmasıyla beğeni toplamıştı. Lakin Windows ailesinin son sürümü, birtakım sıkıntıları da beraberinde getirmişti. Şu bir buçuk yıllık müddette güncelleme yanlışları ve yazılım sorunları üzere birçok sorunun yaşandığını gözlemlemiştik.

Şimdi ise Windows 11’le alakalı bir sorun daha yaşandı. Microsoft, kâfi donanıma sahip olmayan bilgisayarlara ‘yanlışlıkla’ Windows 11 güncellemeleri sundu. Hâliyle ihtiyaçları karşılayamayan aygıtlar, bu güncellemeyi yapamadı.

Bu yıl ikinci defa benzeri bir sorun yaşandı

5274dafd5107bcde54f5d10b05e520e7e465306f.jpeg


Teknoloji devinin bu kusuruyla birlikte Windows 11 için sistem ihtiyaçlarını karşılayamayan birçok kullanıcı, güncellemelerini tamamlayamadı. Şirket de yaptığı açıklamayla yanılgısını doğruladı ve donanım açısından uygun olmayan birtakım bilgisayarlara güncelleme geldiğini kabul etti.

Windows 11 free upgrade being offered to unsupported Windows 10 devices/VMs?

Screenshots from a Windows 10 22H2 VM that does not meet the Windows 11 system requirements, big ones being TPM (none) and RAM (2 GB) pic.twitter.com/VNNswgMLiC

— PhantomOcean3
💙
💛
(@PhantomOfEarth) February 23, 2023Yaşananların akabinde birçok kullanıcı durumu toplumsal medyaya taşıdı. Örneğin üstten, bir Twitter kullanıcısının sistem ihtiyaçlarını karşılamayan Windows 10’a sahip bir aygıta fiyatsız güncelleme geldiğini gösteren ekran manzaralarını paylaştığını görebiliyorsunuz.

Microsoft, Haziran 2022’de de misal bir formda takviyeye sahip olmayan kullanıcılara ezkaza bu türlü bir güncelleme sunmuştu. Lakin bu olayda, bilgisayarları uygun olmayan kullanıcıların kimileri güncellemeyi yapabilmişti.

Her iki olay da şirketin Windows 11’in asgarî sistem ihtiyaçları konusunda uyguladığı sıkı siyasetlerin yeniden tartışma konusu olmasını sağladı. Windows 11, birkaç istisna dışında Intel 8. kuşak Gen Coffee Lake ya da Zen 2 işlemci ve üstünü gerektiriyor. Sistem ihtiyaçlarının tamamına ulaşmak için buraya göz atabilirsiniz. Ayrıyeten şirketin, uygun olmayan bilgisayarlar için bir filigran üzerinde çalıştığını da ekleyelim.
 
Geri
Üst