• Gizli içerikleri açmak için anlamsız yorum yapmak, script isteğinde bulunmak ve link kısaltmak BAN sebebidir.

SEO Mevcut Sayfaları Anahtar Kelimelerle İyileştirmemek

Soner

Uzman Üye
Katılım
23 Ağu 2020
Mesajlar
2,081
Tepkime puanı
2,107
Puanları
108
Bu değişiklik tüm E-Ticaret sitelerinin belirli bir süre içerisinde gerçekleştirmeleri gereken değişikliklerden birisidir.

Anahtar kelime araştırması SEO çalışmalarında önemli olan faktörlerden birisidir. Genellikle bu araştırma evresi belirli sebeplerden ötürü göz ardı edilebilmektedir. Özellikle mevcut olan ve pek iyi iş çıkartmayan sayfalar söz konusu olduğunda bunların anahtar kelime araştırması yapılmadan hazırlanmadıkları görülmektedir.

Bu sayfaları iyileştirmek için aşağıdaki adımlardan oluşan bir sürece geçiş yapabilirsiniz:

  1. Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı aracına giriş yapın ve ürününüze ait URL’yi girin. Daha sonra bilgilendirici anahtar kelimelere geçiş yapın ve burada gerekli olan terimler için “kim”, “ne”, “ne zaman”, “nerede”, “niçin” ve “nasıl” kelimelerini girin. Bu adım blog yazıları ve ona benzer içerikler için uygulanmalıdır. Ürün sayfaları ve diğer türlü açılış sayfaları için pek elverişli bir yöntem değildir.
  2. Elde ettiğiniz anahtar kelimeleri SEMrush aracında veya buna benzer bir araçta analiz etmeye başlayarak bunların rekabet durumunu gözden geçirin. Rekabet açısından yarışabilecek nitelikte olduğunuz anahtar kelimeleri tespit ederek yolunuza devam edin.
  3. Google’da “site:alan adı anahtar kelime” şeklinde arama yaparak hedeflenen anahtar kelime için en yüksek performans gösteren sayfaları tespit edin. Bu arama doğrultusunda ilgili anahtar kelime için sitenizde en iyi performansı gösteren sayfaları tespit edebilirsiniz.
  4. Anahtar kelimeniz için “inurl:forum” araştırması yaparak ilgili konularda insanların ihtiyaç duydukları türden bilgilerin neler olduğunu keşfedebilirsiniz. Forumlar araştırmayı başlatmak için en önemli noktalardan birisidir. İnsanların ne tür konularda problem yaşadıklarını forumlar aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Bu tür bir araştırma yaparak satın alım gerçekleştirecek kişilerin ilgisini çekebilecek aramalar konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.
  5. Elde etmiş olduğunuz arama sorguları için sahip olduğunuz içerikleri güncelleme başlamalısınız. Başlıkların ön plana çıkmasını sağlamalı ve içeriğin kullanıcıların problemlerine cevap sunabilecek nitelikte olmasını sağlamalısınız. Bir satın alım gerçekleştirecek kişinin problemine çözüm bulabilen yer olursanız onları satın alım gerçekleştirmeye ikna etmeniz çok daha kolay olacaktır.
Mevcut sayfaları iyileştirme sürecini SEO çalışmalarınızın hemen hemen her alanında değerlendirmeye çalışabilirsiniz. Bu stratejisi pek çok koşulda işe yaramakta ve sonuç getirmektedir. Sadece sitenizde yer alan birkaç sayfaya değil aynı zamanda site genelinde öne çıkartmak istediğiniz tüm sayfalarda bunları gerçekleştirmelisiniz.

Bu süreci kullanarak mevcut sayfalarınızı Google’ın sizi ödüllendirmek için fırsat tanıdığı veriler ve otorite ile iyileştirmeyi başardığınız zaman yüksek oranda trafik elde edebileceğiniz anahtar kelimeleri kullanmış olursunuz. Bu anahtar kelimeleri sadece Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı aracından değil kullanışlı olan diğer araçlardan da elde edebilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak dilerseniz rakibiniz URL’sini ele alarak anahtar kelime araştırması gerçekleştirebileceğinizi unutmamalısınız.

E-Ticaret sitelerinin anahtar kelimelerle yaşadıkları bir diğer önemli problem ise markalı anahtar kelimelerde ortaya çıkmaktadır. Birçok ürün sayfası ürün ve marka isimleriyle oluşturulduğundan bu tür bir sıkıntı yaşanabilmektedir.

Bu bilgileri ortadan kaldırmanıza gerek yoktur. Bunu yaparsanız çok büyük bir hata yapmış olursunuz. Ancak, markalı bilgilere ek olarak aynı zamanda marka veya ürün modeli hakkında olmayan ama bunlarla ilgili olabilecek anahtar kelimeleri işin içine katmalısınız.

Bunlara jenerik anahtar kelime adı verilebilmektedir. Her ne kadar belirginlik açısından yüksek niteliğe sahip olan anahtar kelimeleri kullanmak kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için çok daha değerli olsa bile bu tür bir yaklaşımla elinizi güçlendirebilirsiniz. Bu yaklaşımı uyguladığınız zaman markalı aramaya gerçekleştirmeyen olan kullanıcıların sizi bulabilmesini sağlayabilirsiniz.
 
Üst