• Gizli içerikleri açmak için anlamsız yorum yapmak, script isteğinde bulunmak ve link kısaltmak BAN sebebidir.

Seo'da PPC Anahtar Kelimelerinin Bulunması Nasıl Yapılır ?

Soner

Uzman Üye
Katılım
23 Ağu 2020
Mesajlar
2,081
Tepkime puanı
2,088
Puanları
108
SEO planı oluştururken rakibinizin PPC faaliyetlerini kontrol etmek ve analiz etmek son derece önemlidir. Bunun en büyük sebebi bir anahtar kelime için ödeme yapıyorlarsa bu anahtar kelimenin kazançlı olduğunun göstergesi olmasıdır. Rakiplerinizin PPC anahtar kelimelerini bulabilmek için Ahrefs Site Explorer ve SemRush Advertising Research araçlarında yer alan raporları incelemelisiniz.

  • Site Explorer > rakibinizin alan adı > Paid search > PPC keywords
  • Advertising Research > rakibinizin alan adı
Bu rapordan yola çıkarak aslında hedeflenmesi kolay olan ama rakibinizin sıralama avantajı elde etmek için ödeme yapmayı göze aldığı anahtar kelimeleri bulabilirsiniz.

Verileri incelerken dikkat etmeniz gereken belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeler için dönüşüm oranlarını gözden geçirmek olmalıdır. Örneğin, aylık 70 araması olan bir anahtar kelimenin getirdiği dönüşüm oranı %20 olabilir. Bununla birlikte aylık 600 araması olan bir anahtar kelimenin getirdiği dönüşüm oranı %2 olabilir.

Bunlardan hangisinin size daha fazla gelir kazandıracağını bulmalısınız. Elbette aranma hacmi düşük olan ancak dönüşüm oranı yüksek olan anahtar kelime daha fazla kazandıracaktır. Mantıksal hareket ederek elde ettiğiniz PPC anahtar kelimelerini şablona eklemelisiniz.

Rakibinizin bir anahtar kelimede sıralama avantajı elde etmek için reklam çıkması demek onun çok değerli olduğunu anlamına gelmez. Anahtar kelimeleri seçmeden önce bunları bir değerlendirmeye almalısınız. Hangi anahtar kelimeler için sıralama elde etmenin önemli olduğuna karar vermelisiniz.
 
Üst