• Gizli içerikleri açmak için anlamsız yorum yapmak, script isteğinde bulunmak ve link kısaltmak BAN sebebidir.

Site Dışı SEO İstatistikleri

Soner

Uzman Üye
Katılım
23 Ağu 2020
Mesajlar
2,081
Tepkime puanı
2,107
Puanları
108
Site dışı SEO aynı zamanda sayfa dışı SEO olarak da bilinmektedir. Bu çalışmalar kendi sitenizin dışında arama motoru sonuçlarınızı iyileştirmek için kullanabileceğiniz stratejileri ifade etmektedir. Site dışı SEO bir dizi farklı çalışmadan oluşmaktadır. Ancak sayfa dışı SEO, link oluşturma ve sosyal medya olmak üzere 2 temel stratejiden oluşmaktadır.

Google arama sonuçlarının üst sıralarındaki sayfalarının ortalama olarak 35.000’den fazla harici linki vardır. Bu da SEO için linklerin ne kadar önemli olduğunu kanıtlamaktadır.

Peki, siteniz için nasıl daha fazla link elde edersiniz? Sitenizde kaliteli blog yayınları oluşturmalı, ziyaretçi yazarlık yapmalı, referanslar vermeli ve bunun gibi daha bir sürü çalışmaya imza atmalısınız.

Ancak link almak her zaman kolay değildir. Aslında pazarlamacıların %65’i link oluşturmanın en zor SEO stratejisi olduğunu söylemektedir. Bu strateji gerçekten çok zordur. Sayfaların %55’inden fazlasında kendilerine gelen link sayısı sıfırdır.

Bu konuda fazla endişe kapılmayın. Daha fazla link almanın en kolay yolu blog yazmaktır. Ne kadar kaliteli blog içeriği oluşturursanız link alma ve SEO değerlerinizi artırma şansınız bir o kadar fazla olacaktır. Blog sayfaları olan şirketler, olmayanlara göre %97 oranında daha fazla link elde etmektedirler.

Sosyal medyada aktif olmanın SEO çalışmalarınızı nasıl geliştireceği konusunda biraz tereddüt içerisinde olabilirsiniz. Bu çok doğal bir tereddüt durumudur. Çünkü birçok uzman bu konuda hala tartışma halindedir.

Pazarlamacıların %91’i, alakalı linkler de dahil olmak üzere ilgili sosyal medya biyografilerini eksiksiz yazmak ve düzenli olarak yayın göndermek gibi şeyler yaparak sosyal medya profillerini SEO için optimize etmektedirler.

Google, sosyal medyanın doğrudan bir SEO sıralama faktörü olmadığını söylese bile bir sitenin sahip olduğu sosyal varlığın sayısının artış göstermesi demek arama motoru sonuçlarında daha yüksek sıralamalar elde etmesi anlamına gelmektedir.

Örneğin, yapılan çeşitli araştırmalarda ve örnek olay çalışmalarında ilk 4 sırada yer alan sitelerin, daha düşük sıralamaya sahip olan sitelerden önemli ölçüde daha fazla Facebook etkinliğine sahip olduğunu göstermiştir.
 
Üst