• Gizli içerikleri açmak için anlamsız yorum yapmak, script isteğinde bulunmak ve link kısaltmak BAN sebebidir.

Tails kullan anonim kal

Reisci

Account Hunter
Kadim Üye
Katılım
11 Mar 2020
Mesajlar
5,746
Tepkime puanı
12,985
Puanları
108
Arkadaşlar tails nedir kısaca hemen ondan bahsedelim.
Tails anonim olmak için kullanılan bir işletim sistemidir. Bu işletim sistemi sayesinde internette anonim kalabilirsiniz.
Ip adresinizi mac adresinizi gizler ve internete bağlanırken köprüler ullanır tor kullandığı içinde ordan oraya ordan oraya şeklinde bağlanıyorsunuz.

Tails kurma seçenekleri nelerdir?
Tails kurmak isteyenler isterse sanal makineye,isterse cd dvd ye,isterse usb ye kurabilir ben bu konuda usbye kurmayı göstericem sebebi ise daha güvenli yani anonim olmamız için daha güvenlidir. Tabiki siz isterseniz sanal makineye cd ye kurabilirsiniz fakat daha az anonimlik sağladıklarını unutmayınız. Benim tavsiyem gidin yoksa bir usb alın bu usb nin 8gb + olması gerekiyor 8gb artı siz 16 15 gb lik bir usb alın hem uygulama vesaire inderirseniz alanınız da olsun rahat rahat istediklerinizi yaparsınız.Şimdi kuruluma geçelim.

Öncelikle tails ın sitesini gitmemiz gerekiyor tails indirebilmek için şu siteye gidiyoruz=Tails - Home
Biraz aşağıya indikden sonra karşımıza şöyle bir yer sayfa çıkıcak diyelim:

cc3d150.pngBurda get tails 5.1.1 kısmına tıklıyoruz ve other options kısmından nasıl kurucakisek o seçeneği seçiyoruz biz usb mize kuracağız bu nedenle usb kısmını seçiyoruz kafanız karışmaması içinde bir görsel bırakayım.


fghrypj.png


Bu kısıma girdikden sonra karşımıza indirme kısmı çıkıcak gördüğünüz gibi dowloand tails yazıyor ve verify yazıyor biraz alt kısımda biz şimdi tails ı dowloand tails diyerek tailsımızı indiriyoruz.


9qa5fc7.png


daha sonra biraz aşağıda olan verify kısmına tails ı indirdiğimiz için tails dosyamızı bu kısıma bırakıyoruz ve indirmemizi doğruluyoruz bunu yapma sebebimiz ise dosya değiştirilmiş olabilir eğer verify kısımında hata çıktı ise torrent kısmından indirebilirsiniz yani şu kısımdan


67b19g8.pngBuradan indirdikden sonra sorununuz çözülecektir.

Şimdi tailsımızı indirdiğimize göre bu tails ı sırada usb mize kurmak var tails ı usbmize kurmamız için bir yazılım indirmemiz gerekiyor bu nedenle şu siteden

balenaEtcher - Flash OS images to SD cards & USB drives

balenaEtcher yazılımını indiriyoruz sayfayı açtığınızda karşınıza şöyle bir kısım çıkıcak

rww8a4e.png
Buradan yazılımımızı indireceğiz hangi işletim sistemini kullanıyorsanız ona göre indirmeniz gerekiyor ben windows kullanıyorum bu nedenle windows a indireceğim.

Yazılımı ve ya porgramı indirdikden sonra usb imizi programın algılayabilmesi için artık usb imizi devreye sokuyoruz tekrardan söylüyorum 8gb ve üstü olmadılır 15 16 gb tarzlarında bir usb alırsanız rahat edersiniz illa 15 16 olması da şart değil isterseniz 100gb lik alın size kalmış bir durum sadece 8gb üstü olması şartdır. Usb mizi takıyoruz ve balenaEtcher programını açıyoruz.

Programı açtıkdan sonra karşımıza şöyle bir kısım çıkıcak sol tarafda aslında sol tarafda dememe gerek yok direk karşınızda kocaman yazıyor :D


7r21t20.png


Flash from file yazıyor. Bu kısıma daha önce indirdiğimiz tails yazılımını bu kısıma yerleştiriyoruz dosyalarımıza giriyoruz hangi kısıma indirdiğimizi buluyoruz ve yazılımı buraya bırakıyoruz daha sonra tam orta kısımda böyle bir yer çıkıcak karşınıza.


e0ydavp.png


Buraya usb imizi takalım demiştim ya program algıladı ise usb nizi buradan hangi usb yi kullancağımızı seçiyoruz orda markalar çıkıcak karşınıza hangisini kullanıyorsanız atıyorum 123 markası onu seçiceksiniz bu size kalmış bir şey hangi usb markasını kullanıyorsanız ve ya hangi usb markasını satın aldıysanız onu kullanacaksınız.

Size progrdam çalışmadan önce usb takın demiştim programınusb yi algılayabilmesi için aslında bunu deme sebebim şuydu= Ben programı açtığımda usb yi takmamıştım daha sonra programı açtıkdan sonra takmıştım fakat algılamadı bende programı kapattım usb yi taktım programı açtım ve algıladı yani bu hatadan dolayı böyle bir çözüm yolu buldum sizinde başınıza böyle bir şey gelebilir diye söylüyorum ilk önce usb yi takmanız sağlıklı olacaktır.

Evet her şey tamam olduğuna göre şimdi Flash kısmına tıklıyoruz ve biraz bekliyeceğiz artık tails ı usb ye kuruyoruz.


pq4qibz.pngBir süre sonra completed vesaire yazacaktır 100 de 100 vesaire yazıcak sizde anlarsınız işletim bittiğini.

Şimdi her şey hazır fakat bunu nasıl usb üzerinden başlatacağız yani tails işletim sistemini nasıl usb disk üzerinden başlatabiliriz?

Arkadaşlar bu kısım bana karmaşık gelmişti fakat sonra çözdüm olayı sizede karmaşık gelebilir eğer bu kısmı hiç kullanmadıysanız neyse hemen başlayayım anlatmaya.

Şimdi usb miz takılı değil ise usb mizi takalım en son anlattığımda usb diskimizin takılı olması gerekiyor fakat aramızda çıkaranlar olabilir bu yüzden usb diskinizi takınız şimdi usb diskimizi bilgisayarın bios ayarlar bölümünden boot etmelisiniz bios ayarları bölümü öyle ayarlar yazınca çıkmıyor bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekiyor. Hangi marka bilgisayar kullanıyorsanız bios açma tuşu ona göre değişecektir ben hp laptop bir bilgisayar kullanıyorum bilgisayarımı yeniden başlatırken sürekli f10 a basıyorum ve bios kısmına giriyorum yani hangi marka bilgisayar kullanıyorsanız markasını internete yazın ve bios ayarlarını nasıl açarım ve ya bios ayarlarını açma tuşu nedir gibi google amcamıza yazarsanız sonuç alacaksınızdır eğer sonuç alamadıysanız internette yazılan şeylerin çoğu o tuş değil ise tavsiyem biraz uğraştırıcı olucak habire kapat aç yapıcaksınız ama yapıcak bişi yok tüm tuşları f ile olan tuşları deneyin f1 f2 f3 f4 f5 f6 f7 f8 f9 f10 f11 f12 diye teker teker deneyin illaki sonuç alacaksınız yanlız anladığım kadarıyla bilgisayarı yeniden başlatırken bir kere bastığınızda bu tuş açılmıyor bir kaç kere basmanız gerek o yüzden bios açmam gerektiğinde ben bir kaç kere açılana kadar basıyourm tuşa bios kısmını açtıkdan sonra yine hangi marka bilgisayar kullanıyorsanız bios kısmı değişik görünecektir yani hp marka bilgisayarlarda değişik monser marka bilgisayarlarda değişik olabilir. Bios kısmını açtıkdan sonra system kısmına geliyoruz boot kısmına geliyoruz ve usb diskimizin takılı olması gerektiğini söylemiştim burada usb diskimizi seçiyoruz ve en ön kısma en üst kısma çıkarıyoruz kısacası daha rahat anlamanız için sistemde en yetkili kişi yapıyoruz gibi düşünebilirsiniz. En üst kısıma çıkardıkdan sonra bios ayarlar bölümünden çıkabiliriz kaydet diyoruz ve çık diyoruz. Tekrardan söylüyorum kullandığınız marka bilgisayara göre bu yaptığımız bios işlemlerinin tuşları farklılık gösterebilir benim yaptığım gibi yapmaya çalışmayın kendi bilgisayarınıza göre yapmaya çalışın bu kısmı.

Ve eveeet tails işletim sistemimizin ekranı geldi sonsuz anonimliğe hoşgeldiniz :DTails açıldıkdan sonra karşımıza şöyle bir kısım çıkıcak=Burayı full kendimize göre ayarlıyoruz şunuda söyliyim tails usb den çıktıkdan sonra her şeyi siliyor her şey gidiyor yani bu yaptığımız ayarları başdan yapmamız gerekiyor yanlış anlamayın biosu baştan yapmiyacağız bu resimde gördüğünüz gibi dil klavye dili vesaire yazıyor ya onları her açtığınızda böyle karşınıza çıkıcak bunları kendinize göre ayarlaryın ama bir tavsiyem var ek ayarlar kısmı var

aşağıda şu kısım:


Bu kısıma gelip yönetici parolasını kullanın bunuda her açtığınızda yapacaksınız burda kendinize göre bir parola belirleyin her açtığınızda aynısını girmeniz şart değildir her şey siliniyor çünkü. Bunu kullanarak sistemde root olarak kalabiliriz root kalmamız önemli çünkü sistemde her şeyi yapmak istiyoruz bu nedenle root kalmamız gerekiyor. Ek ayarlar kısımında gördüğünüz gibi mac adres değişikliğide var bu bende açık olarak gelmişti zaten mac adresini değiştirmek için kali de windowsda özel programlar kullanmamız gerekiyor fakat tails da otomatik oalrak böyle bir tailsın programı var bu bende açık olarak geldi açık değilse her tailsı açtığınızda anonimliğiniz için lütfen bunu açınız. Her şey size göre uygunsa start tails diyerek anonim bir şekilde istediğimizi yapabiliriz. Tor browser otomatik olarak yüklü bir şekilde geliyor ayriyetten kali de windows da ki gibi indirmenize gerek yok yanlız şunuda söyliyim bu sistem anonim olmak için yapılmıştır sistemi açtığınızda hack tooları vesaire beklemeyin ben açtığımda bekliyordum fakat hack tooları vesaire hiç biri yok eğer isterseniz hack toolarını kendiniz indirip kurucaksınız sonuçda hack için yapılmış bir şey değil tails sadece anonim olmak için yapılmış anonim olma konusunu sadece hackerlar kullanacak diye bir şey yok bundada bilginiz olsun kafanız karışmasın ve son olarak bir konuya daha değinmek istiyorum bende korkmuştum usb im bozuldu diye anısıda var :D


Ben tails kurdukdan sonra tails açamadım bu nedenle tekrardan başlatayım dedim biraz kafam karıştı bios fln derken. Bende usb yi normal windows a taktım ama bakıyorum usb yi windows algılamıyor takdım çıkardım takdım çıkardım en sonunda erorda geldi bozuk olabilir ve ya windows algılamıyor diye bilgisayarı kapattım açtım yeniden başlattım olmuyor en sonunda araştırdım şöyle bir şey var biz usb mize tails kurduğumuz için sadece tails için kullanabiliyoruz windowsda çalıştıramıyoruz bende usb bozuldu diye korkmuştum. Bunu giderebilmek içinde program yapmışlar şimdi o konuya değinip konuyu sizlerle paylaşıcam.

Böyle benim üsteki anım gibi bir olayla karşı karşıya kalırsanız yapmanız gerekenler şunlar.

Arkadaşlar internette bir program var o programında şöyle bir sitesi var bu site üzerinden indireceksiniz= Rufus - Create bootable USB drives the easy way

Kullanımı çok basit zaten bunu indirdikden sonra zaten usb niz takılı değilse takınınz. Orada tails olduğunu algılıyor sonra start diyorsunuz ben 2 kere yaptım sonra usb me eriştim windows algıladı usb yi tabi bundan sonra tails kullanmak isterseniz gerçi bundan sonra çok yapacağınız bişi yok sadece tailsı içinden sildiniz balenaEtcher programından tekrar usb ye kuracaksınız ve tails ı yukarıda anlattığım gibi kuracaksınız. Hem konunun içinden bir konuya da değinmiş oldum böyle bir sorun yaşamıştım yaşarsanız bilginiz olsun.

Eğer diyorsanız senin anlatımından anlamadık ne diyon sen gibi kafanız karıştıysa çok güzel bir video var şu abimizin=+ olarak bu abimizin birde temek gizlilik ve anonimlik anonim olabilmek için neler yapılabilir ve ne gibi şeyler bizi ifşalar anonimliğimizi bozar nasıl açık bırakabiliriz bu gibi hatalara düşmemek için şöyle de bir kursu var= https://www.udemy.com/course/temel-anonimlik-ve-gizlilik-kursu/?referralCode=3517B5FB2FC3671A540A

Kurs normalde 250 tl ama çok rahat indirime giriyor hatta ben baktığımda 50 tl idi şimdi 70 tl olmuş :D isteyenler bu kursuda alabilirler ben şahsen güzel bir kurs olduğunu düşünüyorum ama almadım yani bilginiz olsun sonra pişman olmayın almadım ama güzel gözüküyor anonimlikle alakalı şeyler var kısacası isteyenler alsın bilginiz olsun.

Bu işletim sisteminde yapacaklarınızdan sorumlu değil bunu yazıyorum çünkü illegal işler yaparsanız biz sorumlusu olmayalım biz sadece sizi bilgilendiriyoruz isteyen kullanır isteyen öğrenir isteyen bilgisine bilgi katar. Umarım güzel bir şekilde anlamışsınızdır ve amacınıza ulaşmışsınızdır pes etmezseniz ulaşırsınız. Son olarak unuttuğum bir şey varmış :D onunda kısaca bilgisini vereyim tails her şeyi sildiği için tails içinde bazı uygulamalar var bu sayede indirdiğiniz hack programlarını vesaire silinmiyor. Herkese iyi günler.
 
Üst