Hoşgeldin Misafir

Windows 11, beklenen özelliği nihayet getiriyor

NasyoneL

NasyoneL

Karanlık Özgürlüktür
Forum Yöneticisi
25 Ağu 2017
42,187 Mesaj
TIM Görevleri
1

Aktiflik

Seviye

Deneyim

TIM / GÖREV:
Windows 11 yakın zamanda bir yaşına girecek ve ilk sürümünden itibaren kendini sürekli güncellemesi, bizi memnun eden bir durumdu. Çıkışından beri sık sık güncelleme alan işletim sistemi, hala bazı özelliklerden yoksun olsa da bir ev kullanıcısına rahatlıkla yetecek durumda. Artık eksikleri kapatmaktan ziyade yenilikler eklemeye odaklanan Microsoft, Windows 11 için yeni bir gizlilik özelliği getirmekle uğraşıyor.

Windows 11’in geliştirici betasına gelen yenilik, gizlilik endişelerimizi azaltmaya geliyor. Daha önce mobil işletim sistemlerinde benzerlerini gördüğümüz özellik, yakın zamanda herkes için kullanılabilir olacak.

Windows 11 için beklenen gizlilik özelliği betaya geldi​

Şu an yalnızca Developer Preview sürümünde mevcut olan özellik, uygulamaların hangi izinleri kullandığını detaylıca gösteriyor. Eriştikleri izinlerin yanı sıra, bu izinlere en son ne zaman ve ne kadar süreyle eriştiğinin bilgisi de aynı sayfa üzerinden veriliyor. Microsoft’un siber güvenlikten sorumlu yöneticisi, özelliğin ekran görüntülerini de paylaştı.

Windows 11 gizlilik özelliği
Ayarlardaki gizlilik sekmesinden açılabilen bu sayfanın benzerini iOS ve Android‘de görmüştük. Mobil platformlar, son yıllarda gizlilik adına önemli gelişmeler katetti ve bu tarz bir sayfanın bulunması da gelişmeler arasında. Eğer cihazınızda yüklü olan uygulamalardan şüpheleniyorsanız, bu sayfayı açarak hangi uygulamanın hangi izni ne zaman kullandığını rahatlıkla görebilirsiniz.

Kamera ve mikrofon gibi hassas izinlerin yanı sıra, sürekli konum bilginizi öğrenerek buna göre reklam gösteren uygulamalar da tehlike unsuru. Genellikle konum ve arkaplanda kullanılan mikrofon izninin, daha uyumlu reklamlar göstermek için olduğu söylense de buna herkes güvenemiyor. Eğer izinlerinizin, istemediğiniz şekilde kullanıldığını fark ederseniz uygulamayı kaldırmak gibi hızlı bir çözüme gidebilirsiniz.

Özelliğin stabil, yani en doğru çalışan Windows 11 sürümüne gelmesi için birkaç hafta beklememiz gerekiyor. Sürece göre bu birkaç hafta, birkaç aya da dönüşebilir. Bu yüzden net bir tarih söylememiz şu an için mümkün değil. Ancak beta sürecine girdiğine göre bir gün geleceğini kesin olarak söyleyebiliriz.
 
Geri
Üst