Hoşgeldin Misafir

Windows 11 için WAMP Server 64 Nasıl Kurulur: Adım Adım

Reisci

Reisci

Yerli Ve Milli Hacker
11 Mar 2020
6,482 Mesaj

Aktiflik

Seviye

Deneyim

TIM / GÖREV:
WordPress gibi web uygulamalarının yerel testi için Windows 11’de WAMP sunucusunu yüklemek ve kullanmak için adım adım kılavuzu indirin.


WAMP, “Windows Apache MySQL PHP” anlamına gelir. Bu, bir LAMP web sunucusu ortamınız olduğu, ancak Windows’ta Linux olmadığı anlamına gelir. Bu daha çok yerel bir test ortamı veya intranet içindir.


Peki ya Windows’unuzda zaten IIS varsa? WAMP’ı yüklemek IIS ile çakışmaz, ancak Windows’ta yerel olarak Apache, PHP ve MySQL kullanarak farklı web uygulamalarını test etmeye gelince, WAMP en iyi seçenektir. Çünkü kullanımı kolay değildir, ancak kullanıcıların bu kombinasyon üzerinde çalışan birçok iyi bilinen web uygulamasını hızlı bir şekilde devreye almalarına olanak tanır. örneğin WordPress, Typo3, Joomla, Mediawiki ve diğerleri. Elbette Windows, IIS, PHP ve MySQL’in bir kombinasyonunu kullanmayı deneyebilirsiniz. Ancak, yeni kullanıcılar için karmaşık olabilir.


Diğer soru ortaya çıkıyor: Eğer Apache, PHP ve MySQL ise, neden Linux’ta değil de Windows’ta?


Bunun arkasındaki ana sebep, kullanıcının ana sistem tercihi ve komut satırına aşinalığıdır. Birçok kullanıcı ya Linux komutlarına aşina değildir ya da ana sistemi olarak Windows’u kullanır ve sadece bazı web uygulamalarını test etmek için Linux’a geçmek istemez. Ayrıca WAMP, fare kullanarak APACHE, PHP ve MySQL üzerinde kontrol sağlar. Amaca, ortama ve bilgi birikimine bağlı olarak, bir WAMP ortamını çalıştırmak mantıklı olabilir.

WAMP Sunucusunu Windows 11’e yüklemek için adım adım kılavuz​


1. Adım: Wamp sunucusunu indirin​


WampServer’ın 64 bit sürümünü resmi web sitesinden indirin veya kullanın SourceForge bağlantısı. Çünkü Windows 11, 64 bit CPU mimarisini desteklemek için mevcuttur.

2. Adım: WAMP sunucusunu Windows 11’e kurun​


Kurulumu çalıştırın ve Windows 11 için Wamp sunucusunu kurmak istediğiniz dili seçin.


Windows-11-icin-WAMP-Server-64-Nasil-Kurulur-Adim-Adim.png


“Sözleşmeyi kabul ediyorum”u seçin.

1671077648-17-Windows-11-icin-WAMP-Server-64-Nasil-Kurulur-Adim-Adim.png


Sisteminiz, kurulu güncel yeniden dağıtılabilir VC9, VC10, VC13, VC14 ve Vc15 paketlerini otomatik olarak bulacaktır. Programın paketleri bulamaması durumundasizi uyaracak ve ardından aşağıdaki bağlantılardan kurabilirsiniz:


https://www.microsoft.com/en-in/download/details.aspx?id=13523


1671077648-300-Windows-11-icin-WAMP-Server-64-Nasil-Kurulur-Adim-Adim.png


3. Adım: Wamp sunucusu kurulum klasörünü veya konumunu seçin​


Şimdi WampServer’ı Windows 11’de nereye kurmak istediğinizi seçin. Varsayılan olarak, diğer tüm uygulamalar gibi, sisteminizin C sürücüsüne de yüklenecektir. Wamp sunucusunu farklı bir sürücüye veya klasöre kurmak istiyorsanız, yaprak dökmek düğmesine basın ve konumu seçin. Ve sonra İLERİ’ye tıklayın.

1671077649-798-Windows-11-icin-WAMP-Server-64-Nasil-Kurulur-Adim-Adim.png


Adım 4: Apache, PHP ve MySQL sürümlerini seçin​


WAMP sunucu bileşenleri olan Apache, PHP ve MySQL’in bazı eski veya yeni sürümlerini istediğinizi düşünüyorsanız, bu adımda da aynısını seçebilirsiniz. Örneğin, varsayılan olarak MySQL sürüm 5 seçilir ve v5 yerine 8.x isteyenler bunu seçebilir.

1671077649-405-Windows-11-icin-WAMP-Server-64-Nasil-Kurulur-Adim-Adim.pngBundan sonra, varsayılan ayarları her adımda olduğu gibi bırakın ve WAMP sunucusunu Windows 11’inize kurun.


1671077649-677-Windows-11-icin-WAMP-Server-64-Nasil-Kurulur-Adim-Adim.png


1671077649-472-Windows-11-icin-WAMP-Server-64-Nasil-Kurulur-Adim-Adim.png4. Adım: Windows 11’de WAMP sunucusundan Internet Explorer tarayıcısını ve bir metin düzenleyicisini değiştirin​


WampServer kurulumunu kurarken, WAMP sunucusunda varsayılan olarak hangi tarayıcıyı kullanmak istediğinizi soracaktır. Varsayılan olarak, Google Chrome veya Mozilla Firefox olarak değiştirmek için iexplore.exe’yi (Internet Explorer) kullanır, EVET’i, aksi takdirde HAYIR’ı tıklayın.

1671077649-836-Windows-11-icin-WAMP-Server-64-Nasil-Kurulur-Adim-Adim.pngtıkladığınızda EVETWindows Gezgini açılır. Şimdi Chrome’u seçmek için şuraya gidin: C:\Program Dosyaları (x86)\Google\Chrome\Application ve öğesini seçin Chrome.exe ve Aç’ı tıklayın.

öğesini seçtikten sonra standart tarayıcı, Wamp sunucusu ayrıca HTTP.config veya php.ini gibi Apache veya PHP yapılandırma dosyalarını düzenlemek istememiz durumunda ihtiyacımız olan varsayılan metin düzenleyicisini seçmemizi isteyecektir.

1671077649-235-Windows-11-icin-WAMP-Server-64-Nasil-Kurulur-Adim-Adim.png


Varsayılan olarak Windows not defteri kullanır, değiştirilmesine gerek olmadığını düşünüyorum, bu yüzden sadece tıklayın NUMARA. Ancak, metin editörünü değiştirmek istiyorsanız, tıklayın. EVET ve yukarıda Google Chrome’u seçmek için yaptığımız gibi üçüncü tarafça yüklenmiş metin düzenleyicinizi bulun.


Kurulumu tamamlarken kurulum size phpMyAdmin kimlik bilgilerinizi de verecektir; “Wampserver’ı kurduktan sonra, varsayılan kullanıcı adı tırnak işaretleri olmadan “root” dur ve şifre yoktur, bu da şifre kutusunu boş bırakmanız gerektiği anlamına gelir. phpMyAdmin’de oturum açın.

Adım 5: Wamp Sunucusu Apache’yi Kontrol Edin​


Başarılı kurulumdan sonra, sistem tepsisine ve ardından WAMP Sunucusu simgesine tıklayın. Tıkladığınızda, Apache, MySQL, PHPMyAdmin, MariaDB, Tüm Hizmetleri Durdur, Tüm Hizmetleri Başlat ve Tüm Hizmetleri Sıfırla’yı kontrol etmek ve kullanmak için kısayollar bulacaksınız.


Windows-11-icin-WAMP-Server-64-Nasil-Kurulur-Adim-Adim.jpg


1671077650_775_Windows-11-icin-WAMP-Server-64-Nasil-Kurulur-Adim-Adim.jpgApache web sunucumuzun Windows 11’de çalıştığından emin olmak için tıklayın Yerel ana bilgisayar.


Localhost’a tıkladığınızda, tarayıcınızdaki tüm sunucu yapılandırmalarının bulunduğu bir sayfa içeren bir sekme açılır. Referans için ekran görüntüsüne bakın.


1671077650-985-Windows-11-icin-WAMP-Server-64-Nasil-Kurulur-Adim-Adim.jpgAdım 6: Diğer Önemli Wamp Sunucu Araçları ve Ayarları​


Sistem tepsinizde bulunan aynı WAMP sunucusu simgesine sağ tıklamak Hakkında, Yenile, Yardım, Dil, WAMP Ayarları, Araç ve Çıkış gibi birkaç başka seçeneği açar. Yazılım dilini değiştirmek isterseniz dil seçeneğinden yerel dilinizi seçebilirsiniz.


1671077650-676-Windows-11-icin-WAMP-Server-64-Nasil-Kurulur-Adim-Adim.jpg
Hangi bağlantı noktasının WAMP sunucusunun hangi hizmetini kullandığını veya diğer bilgileri öğrenmek istiyorsanız, araçlara gitmeniz yeterlidir:

DNS’yi yeniden başlat
HTTP.conf sözdizimini kontrol edin
Hizmetlerin istatistiklerini görüntüleyin
DNS arama sırasını kontrol edin
Derleyici VC, uyumluluk ve ini dosyalarını kontrol edin
Apache tarafından incelenen VirtualHost’u göster
Apache yüklü modülleri göster
Kullanılmayan PHP sürümlerini kaldırın
Ve dahası…
 
Geri
Üst