Hoşgeldin Misafir

Windows 11 yakında monitörünüzün daha iyi renkler göstermesini sağlayacak

By_N4rK0ZzZzz

10 Ocak 2023
2,188 Mesaj

Aktiflik

Seviye

Deneyim

TIM / GÖREV:
Microsoft, Auto Color Management özelliğini 2022 yılında Windows 11 için duyurmuştu. Windows 11 2022 Güncellemesi, muhakkak nitelikleri taşıyan ve özel olarak sağlanan standart dinamik aralıklı (SDR) ekranlara donanım dayanaklı sistem seviyesi renk idaresi getirdi ve böylelikle işletim sistemindeki her uygulamada gerçek ve dengeli renkler sağlandı. Artık Microsoft, özelliği genişletmeye hazırlanıyor ve ACM’yi desteklenen tüm monitörlere getirmeyi planlıyor.

ACM olmadan, Masaüstü Pencere Yöneticisi (DWM), uygulamaları sadece kanal başına 8 bit çıktı sağlamaya zorluyor, hatta daha yüksek renk derinliğine sahip monitörlerde bile bu durum pek fark yaratmıyor.

Windows 11 yakında monitörünüzün daha uygun renkler göstermesini sağlayacak

Yeni Auto Color Management özelliği ile DWM, mümkün tıkanıklıkları ortadan kaldırmak için IEEE yarım hassasiyetli kayan nokta kullanarak tüm uygulamaların 10-16 bit hassasiyete erişebilmesini sağlar. ACM, dithering üzere farklı teknikler kullanarak, sırf 8-bit renk derinliğine sahip ekranlarda bile renk iyileştirmeleri sunacak.

Öte yandan Windows 11’e getirilen bu özelliğin temelinde yatan neden yeni işletim sisteminin daha fazla kullanıcıya kavuşturulmasından öbür bir şey değil. Hakikaten Windows 11’in bu bahiste hala çok iyi bir çizgide olmadığı kesin. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan son data, Microsoft’un Windows 7 ve Windows 8.1 dayanağını kesmesinden sonra, bu işletim sistemlerini terk eden kullanıcıların çok büyük bir kısmının Windows 11 yerine Windows 10’a terfi ettiğini ortaya koymuştu.
 
Geri
Üst