Hoşgeldin Misafir

Windows 11’in artması beklenirken, yükseliş Windows 10’dan geldi.

By_N4rK0ZzZzz

10 Ocak 2023
2,188 Mesaj

Aktiflik

Seviye

Deneyim

TIM / GÖREV:
Statcounter, her ayın başında yayınladığı raporlarında işletim sistemi piyasa değişiklikleri hakkında son bilgileri sunuyor. Aslında bu dalda aylık takibe çok da elverişli değil. Gerçekten işletim sistemi dünyasında aylık bazda büyük hareketlerin olması pek muhtemel bir durum değil. Lakin tekrar de ufak artışlar bile, trendin ne istikamette olduğunu görmek açısından son derece değerli.

Ancak aslında Şubat 2023 devrine baktığımız vakit bu durum için bir istisna teşkil edildiğini anlıyoruz. Microsoft, Ocak 2023’te Windows 7 ve 8.1’i son kere güncelleme dayanağı vererek sona erdirdi ve bu, daha fazla şirketin bilgisayarlarını Windows 10’a yükseltmesiyle sonuçlandı ve pazar hissesini %68,86’dan Şubat 2023’te %73,25’e yükseltti.

Windows 11’in artması beklenirken, yükseliş Windows 10’dan geldi.

Bu Microsoft için hakikaten epey can sıkıcı bir durum. Gerçekten şirketin Windows 7 ve Windows 8.1 işletim sistemlerinde olan takviyesi kesmesinin gerisinde yatan temel sebep, yeni işletim sistemi sürümü olan Windows 11’e olan talebi arttırmaktı.

Bununla birlikte kullanıcılar, Windows 11’in güncelleme için pek çok kriter talep etmesini göz önünde bulundurarak tercihlerini Windows 10’dan yana kullandı. Aslında bu çok da anlamsız bir hareket değil. O denli ki Windows 10, Microsoft’un son yıllarda piyasaya sürdüğü en meselesiz ve en tanınan işletim sistemleri sıralamasında birinci basamaklarda yer alıyor.
 
Geri
Üst