• Gizli içerikleri açmak için anlamsız yorum yapmak, kışkırtıcı davranışlarda bulunmak ve link kısaltmak BAN sebebidir.

YouTube’da skandal: Çocukların verilerini topluyor

Katılım
10 Ocak 2023
Mesajlar
1,798
Tepkime puanı
7
Puanları
0
İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin haberine nazaran, bilgi hakları savunucusu ve 3 çocuk babası McCann, İngiltere’de bilgi muhafaza, elektronik haberleşme ve bağlantıda kapalılığı sağlama, bu alanlarda düzenlemeler yapma vazifelerini yürüten Enformasyon Kurulu Ofisi’ne mevzuya ait resmi şikayette bulundu.

YouTube’un çocukların izlediği görüntüler, izledikleri yerler ve izledikleri aygıtlarla ilgili dataları topladığını kaydeden McCann, çocukların aile üyelerinin kullandığı aygıtlarla YouTube görüntüleri izlediğini ve bu aygıtlardaki bilgilerle birlikte çocukların datalarının de toplandığını söyledi.

İngiltere’de 2020’de çıkarılan çocukların bilgi haklarının korunmasına ait yasaya nazaran birinci şikayeti yapan McCann, sırf uygun formda onay veren yetişkinlere yönelik bilgi toplama ve sürece sisteminin kurulmasıyla YouTube’un hangi bilgiyi topladığından emin olunabileceğini de tabir etti.

170 MİLYON DOLARLIK CEZA

Her ne kadar YouTube, aileleri koruduğunu ve yetişkin hesaplarından izlense de çocuk içeriklerinin çocuklar tarafından izlendiği değerlendirmesini yapacağını açıklasa da ABD Federal Ticaret Komitesi (FTC), 2019’da, maddeleri ihlal ederek çocuklara yönelik izleme ve reklam satışı yaptığı tespit edilen görüntü paylaşım sitesini 170 milyon dolar para cezasına çarptırmıştı.

Bu cezanın akabinde 13 yaş altı çocukların bilgilerinin ebeveyn onayı dışında toplandığı teziyle çeşitli suçlamalar da yapılmıştı.

YouTube, bu tezleri reddetse de 170 milyon dolarlık cezayı ödemişti.

Birleşik Krallık’ta telekomünikasyon, yayın ve posta düzenleme kurumu İrtibat Ofisi’nin (Ofcom) 2021’de yaptığı çalışmaya nazaran ülkede yaşı 3 ila 17 ortası olan çocukların yüzde 89’u YouTbe görüntüleri izliyor. (AA)
 
Geri
Üst